OTKRIVAMO

Oftalmologinja detaljno analizira kako prepoznati bolest suhog oka i može li se ona izliječiti

Piše: Tatjana Šarenac Vulović, doc. dr.

doc. dr. Tatjana Šarenac Vulović, specijalist oftalmologije, Klinika za oftalmologiju UKC-a Kragujevac, Katedra za oftalmologiju Fakulteta medicinskih nauka Kragujevac

Suho oko je bolest koja značajno utječe na naš vid i kvalitetu života. Evo kako se brinuti za zdravlje očiju

Od 2,2 milijarde ljudi u svijetu koji imaju neku bolest oka, kod najmanje milijardu njih, prema procjenama Svjetske zdravstvene organizacije, bolest se mogla spriječiti. Uz starenje i genetske predispozicije, na zdravlje oka utječe još mnogo faktora na koje možemo utjecati i sami te tako prevenirati bolesti i unaprijediti svoje zdravlje. Zato, prvi put u Hrvatskoj, vodeći oftalmolozi, neurolozi, endokrinolozi, psihijatri, reumatolozi, otorinolaringolozi, estetski kirurzi, obiteljski liječnici, farmaceuti i inženjeri okupljeni u X Labu – expert research hubu JGL-a – analiziraju najnovija istraživanja i, primjenjujući holistički pristup, otkrivaju kako se kvalitetno brinuti za zdravlje očiju i zašto je to važno za naše cijelo tijelo.

"Suho oko jedan je od brojnih faktora koji mogu utjecati na vid, a samim time i na kvalitetu života. Korekcijom faktora rizika, bez obzira na dob, može se značajno utjecati na kvalitetu vida. Riječ je o održavanju higijene očnih kapaka, liječenju alergija i sistemskih oboljenja, korekciji tjelesne težine, prestanku pušenja i smanjenju unosa alkohola. Uz sve to podjednako su važni i redoviti odlasci svojem oftalmologu. Tako se može na vrijeme otkriti i liječiti velik broj oftalmoloških oboljenja koja u začetku gotovo da nemaju kliničku simptomatologiju", analizira doc. dr Tatjana Šarenac Vulović iz Klinike za oftalmologiju UKC-a Kragujevac.

1. Suho oko pokriva veoma širok spektar smetnji. Kako možemo razlikovati blage simptome suhog oka kao što su crvenilo i peckanje, kod kojih možemo sami reagirati izbjegavanjem uzroka ili korištenjem umjetnih suza, i simptome zbog kojih su nam potrebni pregled i liječenje?

Spektar simptomatologije suhog oka veoma je širok, od blagog osjećaja grebanja, peckanja i prisutnosti stranog tijela, preko izražene iritacije i crvenila oka te zamagljenog vida, sve do pojave ireverzibilnih ulceracija i ožiljnih zamućenja rožnice s trajnim gubitkom vida. Vrlo često samo izbjegavanje faktora rizika i upotreba umjetnih suza nisu dovoljni te je potrebno dijagnosticiranje i liječenje od osnovne bolesti koja je prouzročila suhoću oka. Imajući u vidu da se svaki neotkriveni i neliječeni oblik suhog oka može razviti do stadija s trajnim posljedicama za vid, pojavu bilo kakve okularne nelagode treba shvatiti ozbiljno i javiti se svojem oftalmologu.

2. Kako oftalmolog postavlja dijagnozu suhog oka? Kako izgleda taj pregled?

Za dijagnosticiranje suhog oka potreban je stručan oftalmološki pregled. Danas postoji veliki broj testova, ali i drugih tehnika snimanja za postavljanje dijagnoze suhog oka. Ipak, dva najčešće korištena testa su Schirmerov i TBUT test. Schirmerov se test provodi upotrebom papirnatih trakica s ljestvicom nalik ravnalu, izraženom u milimetrima, čiji se vrh stavlja iza donjeg očnog kapka, a ostatak se slobodno pruža izvan zatvorenih očiju. Prati se koliko su se suze tijekom testa proširile trakicama te se na osnovu njihove vlažnosti utvrđuje količina suznog filma. Pozitivan je onaj test kod kojeg je vlažnost papirnate trakice manja od 20 milimetara. Tear break up time testom (TBUT) ispituje se kvaliteta suznog filma, preciznije njegove lipidne komponente. Nakon bojenja oka fluoresceinom obavlja se pregled na biomikroskopu pod plavim kobaltnim svjetlom, tijekom kojeg pacijent ne smije treptati, te se mjeri vrijeme do pojave prvih prekida u suznom filmu. Test se smatra pozitivnim ako do prekida suznog filma dolazi za manje od deset sekundi.

3. Koja je razlika između hiperevaporacijskog i hiposekrecijskog suhog oka?

Suzni film se sastoji od tri sloja: površinskog, lipidnog, koji sprečava njegovu evaporaciju, vodenog, koji čini najveći postotak tog filma, i mucinskog, koji olakšava vezivanje suznog filma za površinu oka. Nedostatak lipidne komponente uzrokuje nastanak hiperevaporacijskog, a nedostatak vodene komponentne hiposekrecijskog suhog oka. Uzroci hiperevaporacijskog suhog oka su upale ruba očnih kapaka, inflamacija Meibomovih žlijezda i ozljede oka. Hiposekrecijsko suho oko nastaje uslijed bolesti suzne žlijezde, Sjögrenova sindroma, sarkoidoze i reumatoidnog artritisa. Oba mehanizma pokreću inflamatornu reakciju na površini oka s pratećim oštećenjima epitela rožnice i nastankom stanja koje u oftalmologiji nazivamo bolest površine oka.

4. Može li se suho oko izliječiti?

O uzrocima nastanka suhog oka ovisi i mogućnost njegova izlječenja. S obzirom na to da se ono često javlja kao posljedica nekog sistemskog autoimunog oboljenja, trajno izlječenje ovog oblika suhog oka nije moguće. Moguće je, međutim, adekvatnim liječenjem osnovne bolesti, kao i primjenom odgovarajuće oftalmološke terapije, umjetnih suza i antiinflamatornih lijekova u velikoj mjeri utjecati na stupanj izraženosti simptoma suhog oka. S druge strane, ako je suho oko posljedica određenih oftalmoloških stanja, liječenjem tih stanja moguće je izliječiti i suho oko. Kod težih oblika, uz primjenu umjetnih suza bez konzervansa i antiinflamatorne terapije, ponekad se mora primijeniti i imunomodulatorna terapija tj. citostatski lijekovi za lokalnu oftalmološku primjenu.

5. Kako svi možemo čuvati svoj vid bez obzira na životnu dob?

Suho oko jedan je od brojnih faktora koji mogu utjecati na vid, a samim time i na kvalitetu života. Korekcijom faktora rizika, bez obzira na dob, moguće je značajno utjecati na kvalitetu vida. Ti su faktori održavanje higijene očnih kapaka, liječenje alergija, liječenje sistemskih oboljenja, regulacija tjelesne težine, prestanak pušenja i smanjenje unosa alkoholnih pića. Uz sve to, podjednako su važni i redoviti odlasci k oftalmologu. Tako se na vrijeme može otkriti i liječiti velik broj oftalmoloških oboljenja koja u začetku gotovo da nemaju kliničke simptome.

RIJEŠI KVIZ

IMATE SUHO OKO? ODGOVORITE NA OVA 4 PITANJA I DOZNAJTE KAKO PREVENIRATI I ŠTO UČINITI KAD VEĆ IMATE SIMPTOME

RIJEŠI KVIZ

Infografika

NAJDETALJNIJI POGLED U OKO: 10 ČINJENICA KOJE RAZOTKRIVAJU ZAŠTO SE TREBA BRINUTI O ZDRAVLJU OKA

Pročitaj Više